piątek, 15 listopada 2024

Śladami Galeriusza w Thessalonikach

Dzisiejszy dzień spędziliśmy, odkrywając niezwykłe świadectwa historii Thessalonik, związane z cesarzem Galeriuszem, który odegrał kluczową rolę w dziejach miasta. Zwiedziliśmy pozostałości jego pałacu, Łuk Triumfalny oraz słynną Rotundę – trzy zabytki, które przeniosły nas w czasy świetności Cesarstwa Rzymskiego.

Pałac Galeriusza
Naszą podróż rozpoczęliśmy od ruin pałacu Galeriusza, który był częścią wielkiego kompleksu budowlanego, wzniesionego na początku IV wieku n.e. Pałac stanowił rezydencję cesarza podczas jego pobytów w Thessalonikach, które w tamtym okresie pełniły rolę ważnego ośrodka administracyjnego. Spacerując po zachowanych fragmentach mozaik i marmurowych kolumn, mogliśmy wyobrazić sobie splendor, w jakim żył cesarz oraz jego dwór.

Łuk Triumfalny (Kamara)
Niedaleko pałacu znajduje się Łuk Galeriusza, znany także jako Kamara. Został on wzniesiony na cześć zwycięstwa Galeriusza nad Persami w 297 roku n.e. Jego bogato zdobione reliefy przedstawiają sceny bitewne oraz triumfy cesarza, a każdy detal opowiada historię chwały i potęgi Rzymu. Mimo upływu wieków, Kamara wciąż imponuje i jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów.

Rotunda
Ostatnim przystankiem naszej wędrówki była Rotunda – jeden z najstarszych zabytków Thessalonik, który pierwotnie miał pełnić funkcję mauzoleum Galeriusza. Budowla z początku IV wieku n.e. jest monumentalna, a jej grube mury i kopuła robią ogromne wrażenie. W późniejszych wiekach Rotunda przekształcona została w kościół, a następnie meczet, co doskonale odzwierciedla wielokulturową historię miasta. Wnętrze zdobią zachwycające mozaiki, które przypominają o dawnym przepychu.

Zwiedzając te trzy miejsca, mogliśmy lepiej zrozumieć rolę Thessalonik w czasach rzymskich oraz poznać dziedzictwo Galeriusza, które do dziś zachwyca swoją monumentalnością. To była wyjątkowa lekcja historii, odbywająca się w cieniu zabytków liczących niemal 1700 lat!























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kuchnia grecka