sobota, 28 września 2024

Kuchnia włoska

Nasi nauczyciele zakończyli swoją podróż po Rzymie w najlepszy możliwy sposób – poznając smaki włoskiej kuchni!

Włoskie jedzenie to nieodłączny element każdej wizyty w tym kraju, a Rzym ma w swojej ofercie wiele lokalnych specjałów, które nauczyciele mieli okazję spróbować. Na pierwszy plan wysuwa się pasta – rzymskie dania takie jak cacio e pepe, carbonara czy amatriciana, przyrządzane na bazie prostych, lecz doskonałych składników, podbiły nasze serca. Zaskakujące, jak niewiele potrzeba do stworzenia prawdziwego kulinarnego arcydzieła.

Nie mogło również zabraknąć pizzy, ale w wersji rzymskiej – cienka, chrupiąca i często zaskakująco prosta, ale pełna smaku. Nauczyciele odwiedzili lokalne trattorie, gdzie mogli spróbować tych tradycyjnych dań w autentycznej, włoskiej atmosferze.

Oprócz klasycznych dań, nasi nauczyciele odkryli również wyjątkowe rzymskie przysmaki takie jak supplì – kulki ryżowe z sosem pomidorowym i mozzarellą, smażone na złocisty kolor. Do tego artichokes alla giudia – karczochy przygotowane według starej żydowskiej receptury, które były niespodziewanym hitem!

Podczas degustacji włoskiej kuchni nie mogło zabraknąć deseru. Tiramisu, gelato i crostata di ricotta osłodziły ostatnie chwile w Rzymie. Nauczyciele skorzystali też z okazji, by spróbować lokalnej kawy – espresso – bez której trudno wyobrazić sobie włoski dzień.

Każdy posiłek był nie tylko pysznym doświadczeniem, ale też sposobem na jeszcze głębsze zrozumienie włoskiej kultury, która tak mocno związana jest z jedzeniem. To idealne zwieńczenie ich pełnej wrażeń podróży.




















Musei Vaticani

Kolejny dzień nasi nauczyciele spędzili w Muzeach Watykańskich, jednym z najważniejszych i najbogatszych muzeów świata.

Muzea Watykańskie to kompleks składający się z licznych galerii, w których zgromadzone są dzieła sztuki o ogromnym znaczeniu historycznym i artystycznym. Spacerując po muzeach, nasi nauczyciele mieli okazję podziwiać kolekcje z różnych epok, od starożytnego Egiptu, przez sztukę grecko-rzymską, po renesansowe arcydzieła.

Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania była oczywiście Kaplica Sykstyńska. Słynna na całym świecie kaplica zachwyca freskami Michała Anioła, w tym monumentalnym dziełem – Sąd Ostateczny, które pokrywa całą ścianę ołtarzową. Widok fresków, które opowiadają biblijne historie od stworzenia świata po potop, pozostawia niezatarte wrażenie.

Innymi ważnymi punktami w muzeach są Galeria Map, gdzie można zobaczyć przepiękne, ręcznie malowane mapy przedstawiające różne regiony Włoch z XVI wieku, oraz Pinakoteka, gdzie znajdują się dzieła takich mistrzów jak Rafael, Leonardo da Vinci i Caravaggio. Nauczyciele mieli również okazję podziwiać Galerię Kandelabrów, z imponującymi antycznymi rzeźbami, oraz bogate zbiory sztuki egipskiej i etruskiej.

Każda sala muzeum przenosi odwiedzających w inną epokę i kulturę, a różnorodność dzieł sztuki sprawia, że jest to miejsce pełne inspiracji i refleksji nad wielkością ludzkiego dorobku artystycznego.





















Forum Romanum

Kolejny dzień nasi nauczyciele spędzili na zwiedzaniu jednego z najważniejszych miejsc starożytnego Rzymu – Forum Romanum.

Forum Romanum to serce starożytnego Rzymu, miejsce, gdzie koncentrowało się życie polityczne, religijne i społeczne miasta. Początki forum sięgają VII wieku p.n.e., a przez wieki było to miejsce, gdzie odbywały się zgromadzenia publiczne, procesje triumfalne, uroczystości religijne oraz sądy.

Zwiedzając Forum Romanum, nasi nauczyciele mogli podziwiać liczne zachowane ruiny, takie jak Łuk Septymiusza Sewera, wzniesiony w 203 r. n.e. na cześć zwycięstw cesarza, oraz Świątynia Saturna, będąca jednym z najstarszych zabytków Rzymu, której początki datuje się na koniec VI wieku p.n.e. Ważnym punktem jest także Świątynia Cezara, gdzie znajduje się miejsce kremacji Juliusza Cezara.

Spacerując po Forum, można dosłownie przejść się po historii – widok pozostałości starożytnych kolumn, świątyń, bazylik i triumfalnych łuków robi ogromne wrażenie. W otoczeniu monumentalnych ruin nasi nauczyciele mieli okazję zastanowić się nad potęgą starożytnego Rzymu i wyobrazić sobie, jak wyglądało codzienne życie w tej tętniącej życiem przestrzeni tysiące lat temu.

To miejsce jest obowiązkowym punktem podczas każdej wizyty w Rzymie, pełnym fascynujących opowieści z historii świata.















Palatino

Kolejny dzień w Rzymie nasi nauczyciele spędzili na zwiedzaniu jednego z najważniejszych miejsc starożytnego Rzymu – Wzgórza Palatyn.

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz, na których powstał Rzym, i miejsce szczególne w historii miasta. Według legendy to właśnie tutaj Romulus założył Rzym w 753 r. p.n.e. i to na tym wzgórzu znaleźli schronienie, karmieni przez wilczycę, Romulus i Remus. Z biegiem lat Palatyn stał się miejscem rezydencji cesarzy i najbogatszych obywateli Rzymu. Na wzgórzu wznoszono wspaniałe pałace i ogrody, które do dziś budzą podziw.

Podczas zwiedzania, nasi nauczyciele mieli okazję zobaczyć ruiny starożytnych budowli, takich jak Domus Augustana, czyli pałac cesarza Oktawiana Augusta, oraz Domus Flavia, oficjalną rezydencję cesarską. Mogli też spacerować po pozostałościach pięknych ogrodów oraz podziwiać widoki na Forum Romanum i Koloseum.

Palatyn, choć pełen ruin, jest miejscem, które daje możliwość przeniesienia się w czasie do epoki, kiedy Rzym był sercem potężnego imperium. Spacer po tym wzgórzu to doskonała lekcja historii i okazja do refleksji nad bogatym dziedzictwem tego miasta. 




















Kuchnia grecka