piątek, 23 maja 2025

Kolejny dzień na Malcie – historia zaklęta w murach: Narodowe Muzeum Archeologiczne i Palazz tal-President

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w samym sercu Valletty, odkrywając fascynujące dziedzictwo Malty. Naszymi punktami na mapie były dwa wyjątkowe miejsca – Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz Palazz tal-President, czyli Pałac Prezydencki.

🔸 Narodowe Muzeum Archeologiczne mieści się w pięknym barokowym budynku Auberge de Provence, dawnym domu rycerzy Zakonu Maltańskiego pochodzących z Prowansji. Już samo wnętrze zachwyca architekturą i detalami, ale to, co kryje się w salach muzeum, przenosi nas tysiące lat wstecz – aż do czasów prehistorycznych.

Mieliśmy okazję zobaczyć:

  • słynne figurki Wenus z Malty, w tym tajemniczą Śpiącą Damę z Hypogeum,

  • neolityczne rzeźby i przedmioty codziennego użytku sprzed ponad 5000 lat,

  • eksponaty z megalitycznych świątyń Malty – jednych z najstarszych wolno stojących budowli na świecie.

To niezwykłe, jak wiele można dowiedzieć się o dawnych cywilizacjach, które zamieszkiwały tę wyspę – jeszcze zanim pojawiły się wielkie imperia starożytności!

🔸 Kolejnym przystankiem był Palazz tal-President – reprezentacyjna siedziba prezydenta Malty, która przez wieki pełniła różne funkcje, m.in. była pałacem Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, a później rezydencją gubernatorów brytyjskich.
Pałac to prawdziwa perła architektury i symbol władzy, z pięknie zdobionymi salami, eleganckimi dziedzińcami i galerią portretów dawnych przywódców.

Choć część pałacu jest zamknięta dla zwiedzających, to dostępne wnętrza ukazują bogactwo historii wyspy – od epoki rycerskiej, przez czasy kolonialne, aż po współczesność.

To był dzień pełen wiedzy, historii i podziwu dla dziedzictwa, które Malta pielęgnuje z ogromną dumą.











czwartek, 22 maja 2025

Kolejny dzień na Malcie – Mdina i katakumby w Rabacie

Dzisiejszy dzień zabrał nas w podróż do serca średniowiecznej Malty – odwiedziliśmy Mdinę, zwaną „Cichym Miastem” (Silent City), oraz położony tuż obok Rabat, gdzie zeszliśmy pod ziemię, by odkryć starożytne katakumby.

🔸 Mdina to dawna stolica Malty, która przez wieki była centrum władzy i siedzibą arystokracji. Znajduje się na wzgórzu, a jej mury otaczają przepiękne barokowe budowle, wąskie brukowane uliczki i spokojną atmosferę. Choć dziś mieszka tam zaledwie kilkaset osób, Mdina zachwyca klimatem – niemal można usłyszeć echo dawnych epok.
Miasto ma korzenie sięgające czasów fenickich i rzymskich, a nazwa „Mdina” pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu „miasto”. Warto zobaczyć m.in. Katedrę św. Pawła i podziwiać widoki z murów obronnych.

🔸 Po spacerze po Mdinie udaliśmy się do sąsiedniego Rabat, gdzie znajdują się jedne z najstarszych podziemnych nekropolii chrześcijańskich na wyspie – katakumby św. Pawła i św. Agaty.
Te rozległe, wykute w skale systemy tuneli i grobowców pochodzą z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich (II–IV wiek n.e.). Katakumby były miejscem pochówku, ale również spotkań pierwszych wspólnot chrześcijańskich, które musiały ukrywać się przed prześladowaniami.

Spacer po tych miejscach to prawdziwa podróż przez historię – od antyku, przez średniowiecze, aż po dziś. Mdina i Rabat zaskoczyły nas spokojem, pięknem i duchową głębią.

#BelfrzywPodróży #Malta #Mdina #Rabat #Katakumby #CicheMiasto #ErasmusPlus #HistoriaNaWłasneOczy












wtorek, 20 maja 2025

Pierwszy spacer po Valletcie – odkrywamy Ogrody Barrakka!

Pierwszy dzień na Malcie i od razu ruszyliśmy na zwiedzanie stolicy – Valletty, miasta pełnego historii, wąskich uliczek i imponujących widoków. To tutaj przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a każdy krok prowadzi przez wieki niezwykłych dziejów.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w słynnych Ogrodach Barrakka, które dzielą się na dwie części – Upper Barrakka Gardens i Lower Barrakka Gardens. Z górnych ogrodów rozciąga się przepiękna panorama na Wielki Port (Grand Harbour) i Trzy Miasta – widok, który zapiera dech w piersiach!

🌿 Upper Barrakka Gardens to nie tylko miejsce na odpoczynek, ale też kawałek ważnej historii. Ogrody zostały założone w XVII wieku przez joannitów, czyli Zakon Kawalerów Maltańskich, jako prywatna przestrzeń do relaksu dla rycerzy włoskiego pochodzenia. Dopiero z czasem udostępniono je mieszkańcom.

🎇 Codziennie w południe i o 16:00 można tu podziwiać słynną ceremonię wystrzału armatniego z poniżej położonej Saluting Battery – tradycja sięgająca czasów brytyjskich, która przetrwała do dziś jako atrakcja turystyczna.

Spacer po Valletcie to prawdziwa podróż w czasie – od czasów Zakonu Maltańskiego, przez panowanie Brytyjczyków, aż po współczesność. Już wiemy, że to dopiero początek naszej maltańskiej przygody!

#BelfrzywPodróży #Valletta #Malta #BarrakkaGardens #ErasmusPlus #HistoriaNaŻywo #WidokiZMalty









Belfrzy w podróży – tym razem MALTA!

Nowy projekt, nowa energia i… nowa grupa nauczycieli wyruszyła w kolejną edukacyjną przygodę! Tym razem naszym celem jest słoneczna Malta, a konkretnie kurs językowy z języka angielskiego!

📘 Od dziś przez kilka intensywnych dni nasi nauczyciele będą rozwijać swoje umiejętności językowe w międzynarodowym środowisku. To doskonała okazja, by nie tylko doskonalić angielski, ale też poznać nowe metody nauczania, wymienić doświadczenia z nauczycielami z całej Europy i… oczywiście odkrywać urok tej niezwykłej wyspy!

🌞 Malta przywitała nas piękną pogodą, ciepłym słońcem i… niepowtarzalnym klimatem południa Europy. Już pierwsze chwile na wyspie pokazały, że będzie to czas nie tylko nauki, ale też inspirujących spacerów, odkrywania historii i kultury oraz codziennej praktyki językowej.

📷 Przed nami wiele zajęć, ale też mnóstwo niezapomnianych widoków – śledźcie nas, bo jak zawsze zabieramy Was w podróż z „Belframi w podróży”!

#BelfrzywPodróży #Malta #ErasmusPlus #NaukaJęzyków #AngielskiNaMalcie #TeacherLife #SzkolenieZaGranicą



sobota, 3 maja 2025

Belfrzy w podróży – zielony Limassol: roślinność, która zachwyca!

Podczas naszych spacerów po Limassol nie sposób nie zwrócić uwagi na wszechobecną roślinność, która nadaje miastu niepowtarzalny charakter i śródziemnomorski klimat.

Wzdłuż nadmorskiej promenady, na ulicach miasta, a nawet na balkonach domów spotkać można bujne palmy, agawy, kolorowe bugenwille czy hibiskusy, których barwy kontrastują z błękitem nieba i bielą fasad. Drzewa oliwne i cytrusowe – cytryny i pomarańcze – dodają jeszcze więcej uroku miejskim skwerom i zaułkom.

Co ciekawe, wiele z tych roślin to gatunki dobrze przystosowane do gorącego i suchego klimatu Cypru – sukulenty i kaktusy rosną tu bez żadnego problemu, tworząc ciekawe kompozycje nawet w doniczkach przy domach.

🌺 Szczególnie zachwycił nas Park Miejski w Limassol, gdzie spacerując alejkami można odpocząć w cieniu ogromnych drzew, a wokół roztacza się zapach kwitnących kwiatów. Park to także idealne miejsce na chwilę relaksu z kawą i książką.

Roślinność Limassol to nie tylko ozdoba – to także część kultury i stylu życia mieszkańców. Dbanie o balkony, dziedzińce czy małe ogródki to tutejszy standard, a zieleń obecna jest niemal na każdym kroku.

Limassol to miasto, które oddycha roślinami – barwnymi, egzotycznymi i pachnącymi – i sprawia, że nawet krótki spacer zmienia się w prawdziwą przyrodniczą ucztę! 🌳🌼